Hotel Activa

Mofeta – zaskakujący pomnik przyrody nieożywionej .

Mofeta – zaskakujący pomnik przyrody nieożywionej .

Okolice naszego hotelu obfitują w zaskakujące przyrodnicze ciekawostki. Jedną z nich jest mofeta - pomnik przyrody nieożywionej im. Prof. Henryka Świdzińskiego. Mofety czyli powierzchniowe ekshalacje gazowe, to miejsca gdzie ze szczelin w ziemi wydobywają się pęcherzyki dwutlenku węgla.

Mofeta w Złockiem została odkryta w 1938 roku i jest największą i najwydajniejszą (jeśli chodzi o ilość wydobywającego się gazu) w Polsce. Szczeliny w ziemi, z których z charakterystycznym bulgotem wydobywa się dwutlenek węgla, zyskały ciekawe nazwy: Bulgotka i Dychawka. Wydobywające się co 1 minutę ok 10 m3 gazu zawiera ponad 94 % dwutlenku węgla. Gaz gromadząc się przy ziemi (ze względu na większa wagę od powietrza) powoduje śmierć przelatujących nad mofetą owadów. Na wyjątkowo atrakcyjną wizualnie oprawę mofety wpływa bulgoczące rdzawo-pomarańczowe błoto, które kontrastuje z porastającą je intensywnie zieloną roślinnością.

Ze względu na wyjątkowość tego miejsca mofeta w Złockiem zyskała infrastrukturę, która ułatwia do niej dostęp. Nad mofetą powstała kładka umożliwiająca podziwianie jej walorów z góry, zamontowano także tablice informacyjne.