Hotel Activa

Jak praktykować SHINRIN YOKU.

Jak praktykować SHINRIN YOKU.

O kąpielach leśnych, czyli tzw. shinrin yoku, pisaliśmy jakiś czas temu. Z naszego artykułu mogliście się dowiedzieć między innymi czym są kąpiele leśne oraz które gatunki drzew mogą mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Ponieważ temat bardzo Was zainteresował postanowiliśmy do niego wrócić. W dzisiejszym wpisie znajdziecie odpowiedź na pytanie w jaki sposób praktykować kąpiele leśne i jak się do nich przygotować.

Sztuka kąpieli leśnych to wchodzenie w kontakt z matką naturą poprzez nasze zmysły, dlatego gdy już znajdziesz się w lesie pamiętaj o tych kilku zasadach:

  1. Zarezerwuj sobie czas, nie śpiesz się, nie zerkaj nerwowo na zegarek.
  2. Wycisz telefon. Nie korzystaj z aparatu czy innych urządzeń, które mogłyby Cię rozpraszać.
  3. Nie planuj trasy, daj się prowadzić swojemu ciału.

Las stwarza wiele możliwości nawiązania więzi z naturą, która wspiera naszą wrodzoną zdolność regeneracji. Wybierz to co najbardziej Ci odpowiada – spaceruj po lesie, połóż się na ziemi, przytul się do drzewa. Zaangażuj wszystkie pięć zmysłów. Chłoń las. Wsłuchaj się w szum liści i śpiew ptaków, rozkoszuj się zapachem lasu, podziwiaj otaczającą Cię przyrodę, połóż dłonie na pniu drzewa lub zanurz stopy w strumieniu. Możesz także spróbować medytacji czy jogi.

Kąpiele leśne można praktykować w każdym zakątku świata - wszędzie tam, gdzie rosną drzewa. Na naszym terenie mamy dwa wspaniałe obszary idealnie nadające się do uprawiania leśnych kąpieli: rezerwat "Las lipowy Obrożyska" oraz Popradzki Park Krajobrazowy. Szukając miejsca na praktykę shinrin yoku dowiedz się jak najwięcej o wybranym lesie (np. jakie gatunki drzew w nim rosną). I daj sobie czas! Małymi krokami ucz się jak dzięki drzewom stać się szczęśliwszym i zdrowszym człowiekiem.