Hotel Activa

SHINRIN YOKU – czyli jak praktykować kąpiele leśne.

Czy wiedzieliście, że 21 marca obchodziliśmy nie tylko pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, ale także Międzynarodowy Dzień Lasów? Z tej okazji chcemy przybliżyć Wam tzw. kąpiele leśne (z jap. „shinrin-yoku”). 

SHINRIN YOKU – czyli jak praktykować kąpiele leśne.
SHINRIN YOKU – czyli jak praktykować kąpiele leśne.

Kąpiele leśne to rodzaj terapii naturalnej wywodzącej się z Japonii, która przynosi udowodnione przez naukowców korzyści dla organizmu. Wspiera nasz układ immunologiczny, działa niezwykle odstresowująco i antydepresyjnie. 

Sztuka kąpieli leśnych to wchodzenie w kontakt z matką naturą poprzez nasze zmysły, dlatego gdy już znajdziesz się w lesie pamiętaj o tych kilku zasadach:

  1. Zarezerwuj sobie czas, nie śpiesz się, nie zerkaj nerwowo na zegarek.
  2. Wycisz telefon. Nie korzystaj z aparatu czy innych urządzeń, które mogłyby Cię rozpraszać.
  3. Nie planuj trasy, daj się prowadzić swojemu ciału.

Las stwarza wiele możliwości nawiązania więzi z naturą, która wspiera naszą wrodzoną zdolność regeneracji. Wybierz to co najbardziej Ci odpowiada – spaceruj po lesie, połóż się na ziemi, przytul się do drzewa. Zaangażuj wszystkie pięć zmysłów. Chłoń las. Wsłuchaj się w szum liści i śpiew ptaków, rozkoszuj się zapachem lasu, podziwiaj otaczającą Cię przyrodę, połóż dłonie na pniu drzewa lub zanurz stopy w strumieniu. Możesz także spróbować medytacji czy jogi.

Kąpiele leśne można praktykować w każdym zakątku świata - wszędzie tam, gdzie rosną drzewa. Na naszym terenie mamy dwa wspaniałe obszary idealnie nadające się do uprawiania leśnych kąpieli:

  • Rezerwat "Las lipowy Obrożyska"
  • Popradzki Park Krajobrazowy.

Szukając miejsca na praktykę shinrin yoku dowiedz się jak najwięcej o wybranym lesie (np. jakie gatunki drzew w nim rosną). Małymi krokami ucz się jak dzięki drzewom stać się szczęśliwszym i zdrowszym człowiekiem.

Zapraszam do przeczytania fascynujących książek Petera Wohllebena (najsłynniejszy obecnie leśnik świata):

  • "Dotknij, poczuj, zobacz"
  • "Sekretne życie drzew".