Hotel Activa

Kultura i zabytki

Muzeum regionalne

Kultura i zabytki

Siedziba muzeum mieści się w zrekonstruowanym XVIII-wiecznym zajeździe, który był częścią podzamkowego zespołu dworskiego. Ekspozycja poświęcona jest historii Państwa Muszyńskiego - można tu zobaczyć pamiątki po dawnych starostach, mieszczanach, Łemkach oraz Żydach zamieszkujących ten region. W budynku mieści się także Centrum Informacji Turystycznej.
Fotografia: MGOK w Muszynie

Muzeum zabawek

Kultura i zabytki

Od pokoleń zabawki uczą i rozbudzają wyobraźnię. Krynickie muzeum zabawek "Bajka" to miejsce stworzone z myślą o dzieciach i ich rodzicach. Najmłodsi z radością i zdumieniem poznają zabawki swoich rodziców, a dorośli przenoszą się do beztroskich lat dzieciństwa. W zbiorach muzeum znajduje się ponad 3 tysiące zabawek z niemal wszystkich epok.
Fotografia: www.muzeum-zabawek.pl

Muzeum Nikifora

Kultura i zabytki

Z Krynicą nierozerwalnie związana jest postać Nikifora - polskiego malarza łemkowskiego pochodzenia. Stałą wystawę prac artysty zobaczyć można w Muzeum Sztuki Nieprofesjonalnej im. Nikifora w Galerii Sztuki „Romanówka”. W kameralnych wnętrzach zaprezentowano najbardziej cenne prace malarza, przedstawiające wszystkie okresy jego twórczości oraz techniki jakimi się posługiwał. W 2004 roku reżyser Krzysztof Krauze poświecił artyście film fabularny pt. „Mój Nikifor”.
Fotografia: Urząd Miejski w Krynicy-Zdroju

Park kultury i dawnego rzemiosła

Kultura i zabytki

Park kultury i dawnego rzemiosła to kompleks w skład którego wchodzi Dom Garncarza (miejsce gdzie można spróbować swoich sił w lepieniu naczyń z gliny) oraz ogród z niewielkim amfiteatrem. To tu organizowane są Jarmarki Muszyńskie.
Fotografia: UMiGU Muszyna

Szlak architektury drewnianej

Kultura i zabytki

Podczas pobytu na Sądecczyźnie warto zobaczyć zabytki architektury cerkiewnej związanej z kulturą Łemków. Zwiedzając szlak architektury drewnianej nie sposób pominąć cerkwi pw. Św. Dymitra, która znajduje się tuż obok naszego hotelu. Cerkiew w Złockiem to budowla pochodząca z drugiej połowy XIX wieku, w której na szczególną uwagę zasługują ornamentalne polichromie, ikonostas z końca XVIII wieku oraz pochodzący z 1691 roku dzwon "Antoni".

Zabytek na liście UNESCO

Kultura i zabytki

Ideą Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO jest ochrona najcenniejszych zabytków oraz regionów świata istotnych z punktu widzenia historycznego, kulturowego lub przyrodniczego. Znalezienie się na tej prestiżowej liście nie jest łatwe. Warunkiem koniecznym jest unikatowa wartość zgłaszanego miejsca/obiektu oraz jego autentyczność. W 2013 roku Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO podjął decyzję o wpisaniu na listę cerkwi św. Jakuba Młodszego Apostoła. Cerkiew wchodzi w skład szlaku architektury drewnianej i znajduje się na terenie Gminy Muszyna w miejscowości Powroźnik.

Ruiny zamku

Kultura i zabytki

Ruiny XIV-wiecznego zamku znajdują się na szczycie wzgórza popularnie nazywanego Basztą. Zamek miał za zadanie strzec granic między Polską a Węgrami, czuwać nad bezpieczeństwem szlaku handlowego biegnącego na Węgry oraz pełnić funkcję komory celnej. Przez długi czas stanowił rezydencję starostów Państwa Muszyńskiego. Do czasów współczesnych zachowały się jedynie fragmenty murów od strony południowej, sterczyna ściany graniastej wierzy, zabezpieczone resztki sklepienia oraz mury wieży zamkowej.
Fotografia: UMiGU Muszyna

Cykliczne imprezy kulturalne

Kultura i zabytki

Przez cały rok w Muszynie odbywają się imprezy kulturalne, które zdobywają najbardziej wymagających odbiorców. Do najważniejszych należą: Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych (gościnnie), Popradzki Dzień Pasterski, Festiwal Wód Mineralnych, Jarmark Muszyński. Warto wspomnieć także o musicalu „Mussina - biskupie miasteczko” podczas którego publiczność przenosi się w kolorowy świat baśni i legend o dawnej Muszynie. Muzyczne widowisko pokazywane jest cyklicznie podczas różnych wydarzeń.
Fotografia: MGOK w Muszynie

Festiwal im. Jana Kiepury

Kultura i zabytki

Corocznie w miesiącu sierpniu Krynica staje się międzynarodową stolicą opery i operetki. Wszystko za sprawą Europejskiego Festiwalu im. Jana Kiepury. Ten słynny tenor występował na największych scenach operowych świata, między innymi na deskach Opery Wiedeńskiej oraz nowojorskiej Metropolitan Opera. Festiwal obejmuje prezentację wybitnych dzieł operowych i operetkowych oraz spektakli baletowych i teatralnych uświetnianych przez występy światowej klasy artystów.
Fotografia: Urząd Miejski w Krynicy-Zdroju

Questing

Kultura i zabytki

Questing to rodzaj gry miejskiej polegającej na odkrywaniu dziedzictwa danego miejsca poprzez przemierzanie nieoznakowanych szlaków. Podczas gry rozwiązuje się zagadki, po to by na końcu wyprawy odkryć ukryty skarb. Celem gry "Wyprawa po skarb śladami bociana Wojtka" jest odkrycie ukrytego skarbu, a tym samym poznanie walorów, zabytków i atrakcji Muszyny.