Hotel Activa

Przyroda

Ogrody sensoryczne

Ogrody sensoryczne, zwane także ogrodami zmysłów, zaprojektowane są tak, aby w sposób zintensyfikowany i celowy oddziaływać na wszystkie nasze zmysły: wzrok, węch, słuch, dotyk i smak. Muszyńskie ogrody sensoryczne to największe tego typu ogrody w Polsce. Podzielone są na siedem stref: zdrowia, dotykową, smakową, zapachową, wzrokową, słuchową i dźwiękową.

Ogród grecki

Ogród Grecki z posągami muz i bogów greckich do złudzenia przypomina greckie lub rzymskie ogrody. Można tu znaleźć miejsca magiczne, takie jak ogrodowa fontanna, do której wrzuca się monetę co zapewnić ma uśmiech fortuny bogów.

Ogród baśni i legend

To ogród inny niż wszystkie. I rzeczywiście, po przekroczeniu bramy wejściowej mamy wrażenie, że wkraczamy w świat magicznych postaci i zagadek, których odkrywanie jest świetną zabawą dla całej rodziny. Tematyka ogrodu poświęcona jest tajemniczemu światowi muszyńskich baśni i legend. Na terenie ogrodu zobaczyć można chatę czarownicy, która w XVIII została stracona na miejscowym rynku, jaskinie zbójników oraz tzw. suchy strumyk, a właściwie samo koło młyńskie, bo strumyk według podań zabrał diabeł. Brzmi ciekawie, prawda?

Ogrody biblijne

W Muszynie zobaczyć można największy ogród biblijny w Polsce. Ogród podzielony jest na pięć części: Ogród Historii Zbawienia, Ogród Krajobrazów Biblijnych, Winnica Pańska i Nauka Proroków, Dziecięcy Ogród Biblijny oraz Ogród dla Zakochanych. To miejsce medytacji, modlitwy, dialogu religijnego oraz wypoczynku.

Wieża widokowa w koronach drzew

Wśród lasów pasma Jaworzyny Krynickiej powstała pierwsza w Polsce wieża widokowa w koronach drzew o unikalnej konstrukcji drewnianej. Na wieżę można się dostać nowoczesną, 6 osobową kolejką krzesełkową Doppelmayr, wyposażoną w osłony przeciwwiatrowe lub wejść spacerem utwardzoną, widokową drogą. Do wieży prowadzi ścieżka w koronach drzew. Ten wyjątkowy projekt ma szansę stać się jedną z głównych atrakcji regionu.

Fotografia: wiezawidokowa.pl/krynica-zdroj/

Wieża widokowa na górze Malnik

Jedno jest pewne, ta atrakcja dostarcza wiele pięknych widoków. Z wieży będzie można podziwiać panoramy Tatr Słowackich, Jaworzynę, wieżę widokową na Radziejowej czy szczyt Pienin. Atrakcja jest ogólnodostępna i bezpłatna.

Platforma widokowa na Jaworzynie Krynickiej

Platforma Widokowa 360° ze zjeżdżalnią o długości 22 metrów oraz lunetami obserwacyjnymi skierowanymi w 4 strony powstała na szczycie Jaworzyny Krynickiej. To najwyższy punkt widokowy okolicy, z którego można podziwiać Beskid Niski (Podgórze Ciężkowickie, Dynowskie), Bieszczady, Połoninę Rivną (Ukraina), Góry Czerchowskie (Słowacja), Tatry Niżne oraz Wysokie z najwyższym szczytem Słowacji – Gerlachem, Tatry Bielskie, Zachodnie oraz Małe Pieniny.

Fotografia: jaworzynakrynicka.pl

Punkty widokowe

Przemierzając okolice naszego hotelu warto zatrzymać się na chwilę, by delektować się pięknymi widokami. Najciekawsze panoramy podziwiać można z tarasu i wierzy widokowej na muszyńskim ZAMKU, wieży widokowej w Ogrodach Sensorycznych, Bacówki nad Wierchomlą oraz ze szczytu Jaworzyny Krynickiej (1114 m. n.p.m.) i Góry Parkowej.

Mini ZOO

Mini ZOO na Zapopradziu poza ptactwem wodnym i lądowym zamieszkują wiewiórki amerykańskie, alpaki oraz daniele, w tym rzadki okaz – daniel biały. ZOO jest ogólnodostępne, a jego lokatorów pomaga dobierać miastu krakowskie ZOO.

Rezerwat „Las Lipowy Obrożyska”

W odległości zaledwie 2 km od centrum Muszyny, na ponad 100 ha, rozciąga się rezerwat zwany „Las Lipowy Obrożyska”. Jest to największe w Europie naturalne skupisko lipy drobnolistnej liczącej sobie prawie 200 lat. Przez cały rezerwat prowadzi ponad 4 km ścieżka dydaktyczna z siedmioma przystankami tematycznymi.

Mofeta

Okolice naszego hotelu obfitują w przyrodnicze ciekawostki. Jedną z nich jest mofeta - pomnik przyrody nieożywionej im. Prof. Henryka Świdzińskiego. Mofety (powierzchniowe ekshalacje gazowe) to miejsca gdzie ze szczelin w ziemi wydobywają się – z charakterystycznym bulgotem – pęcherzyki dwutlenku węgla. Na wyjątkowo atrakcyjną wizualnie oprawę mofet wpływa bulgoczące rdzawo-pomarańczowe błoto, które kontrastuje z porastającą je intensywnie zieloną roślinnością. Musisz to zobaczyć!

Czarna młaka

Ten niezwykły pomnik przyrody to urokliwy staw górski pochodzenia naturalnego o powierzchni 0,3 ha i głębokości ponad 2 metrów. Brzegi stawu są grząskie, a lustro wody ciemne i pokryte kożuchami glonów. Na miejscu postawiono tablicę informacyjną, ławeczki oraz pomost ułatwiający obserwację unikalnych roślin bagiennych i torfowiskowych.

Tężnia solankowa

W ogrodach tematycznych na Zapopradziu powstała zewnętrzna tężnia solankowa. Tężnia otwarta jest przez całą dobę, 7 dni w tygodniu i jest darmowa. Znajdziecie ją pomiędzy Ogrodem Greckim a mini zoo. Jak korzystać z tężni solankowej? To bardzo proste. Wystarczy usiąść na ławeczce lub spacerować wokół kolumny tężni i oddychać pełną piersią. Gwarantujemy, że jest to niesamowicie relaksujące doświadczenie.

Wody mineralne

Największym skarbem uzdrowiska są naturalne wody mineralne. Najbardziej rozpoznawalną woda Muszyny jest "Muszynianka". Wody spożywać można w pijalniach całorocznych ("Antoni", "Cechini", "Milusia"), sezonowych ("Anna", "Grunwald", "Józef") lub z licznych ogólnodostępnych źródeł. Również na terenie kilku obiektów - w tym naszego hotelu - znajdują się źródełka wody mineralnej.

Fotografia: UMiGU Muszyna

Miodowa stolica kraju – Kamianna

Pszczelarstwo w Kamiannej tradycją sięga do przepowiedni z przed wieków, która mówi, że na tej ziemi złoto będzie rodzić się na kamieniu. Tym złotem jest oczywiście miód spadziowy, który tu powstaje głównie z drzew jodły. Zwiedzając pasiekę "Barć" im. ks. dr. Henryka Ostacha można zaobserwować ciekawe życie społeczności pszczelarskiej, posmakować miodów, a następnie zaopatrzyć się w ten skarby natury kupując przepustkę do zdrowia.

Fotografia: www.kamianna.pl