Hotel Activa

Przyroda

Bobrowisko

Przyroda

W ubiegłym roku w bliskim sąsiedztwie hotelu osiedliła się rodzina bobrów! Zwierzęta te są silnie terytorialne i należą do nielicznego grona gatunków, które potrafią przystosować otoczenie do własnych potrzeb. Do najbardziej charakterystycznych śladów funkcjonowania bobrów w środowisku należą budowane przez nie tamy i żeremia. Niestety przyczyniają się one do zalewania łąk i pól. Wiosną tego roku rodzina bobrów została odłowiona i przesiedlona.

Rezerwat „Las Lipowy Obrożyska”

Przyroda

W odległości zaledwie 2 km od centrum Muszyny, na ponad 100 ha, rozciąga się rezerwat zwany „Las Lipowy Obrożyska”. Jest to największe w Europie naturalne skupisko lipy drobnolistnej liczącej sobie prawie 200 lat. Przez cały rezerwat prowadzi ponad 4 km ścieżka dydaktyczna z siedmioma przystankami tematycznymi.

Mofeta

Przyroda

Okolice naszego hotelu obfitują w przyrodnicze ciekawostki. Jedną z nich jest mofeta - pomnik przyrody nieożywionej im. Prof. Henryka Świdzińskiego. Mofety (powierzchniowe ekshalacje gazowe) to miejsca gdzie ze szczelin w ziemi wydobywają się – z charakterystycznym bulgotem – pęcherzyki dwutlenku węgla. Na wyjątkowo atrakcyjną wizualnie oprawę mofet wpływa bulgoczące rdzawo-pomarańczowe błoto, które kontrastuje z porastającą je intensywnie zieloną roślinnością. Musisz to zobaczyć!

Czarna młaka

Przyroda

Ten niezwykły pomnik przyrody to urokliwy staw górski pochodzenia naturalnego o powierzchni 0,3 ha i głębokości ponad 2 metrów. Brzegi stawu są grząskie, a lustro wody ciemne i pokryte kożuchami glonów. Na miejscu postawiono tablicę informacyjną, ławeczki oraz pomost ułatwiający obserwację unikalnych roślin bagiennych i torfowiskowych.
Fotografia: UMiGU Muszyna

Ogrody sensoryczne

Przyroda

Ogrody sensoryczne, zwane także ogrodami zmysłów, zaprojektowane są tak, aby w sposób zintensyfikowany i celowy oddziaływać na wszystkie nasze zmysły: wzrok, węch, słuch, dotyk i smak. Muszyńskie ogrody sensoryczne to największe tego typu ogrody w Polsce. Podzielone są na siedem stref: zdrowia, dotykową, smakową, zapachową, wzrokową, słuchową i dźwiękową.

Ogrody Greckie

Przyroda

Ogrody Greckie z posągami muz i bogów greckich do złudzenia przypominają greckie lub rzymskie ogrody. Można tu znaleźć miejsca magiczne, takie jak ogrodowa fontanna, do której wrzuca się monetę co zapewnić ma uśmiech fortuny bogów.

Ogrody biblijne

Przyroda

W Muszynie zobaczyć można największy ogród biblijny w Polsce. Ogród podzielony jest na pięć części: Ogród Historii Zbawienia, Ogród Krajobrazów Biblijnych, Winnica Pańska i Nauka Proroków, Dziecięcy Ogród Biblijny oraz Ogród dla Zakochanych. To miejsce medytacji, modlitwy, dialogu religijnego oraz wypoczynku.

Ogród baśni i legend

Przyroda

Tematyka ogrodu poświęcona jest tajemniczemu światowi muszyńskich baśni i legend. Na terenie ogrodu zobaczyć można chatę czarownicy, która w XVIII została stracona na miejscowym rynku, jaskinie zbójników oraz tzw. suchy strumyk, a właściwie samo koło młyńskie, bo strumyk według podań zabrał diabeł.

Zimowy Park Świetlnych Postaci Bajkowych

Przyroda

W Ogrodach Sensorycznych powstał niesamowity „Zimowy Park Świetlnych Postaci Bajkowych”. Czekają tu na Was m.in. trzy białe niedźwiedzie ciągnące za sobą sanie, w których siedzi Królowa Śniegu oraz piękny fotel, na którym można usiąść i zrobić sobie zdjęcie. Krajobraz rzeczywiście jest bajkowy. Będąc w naszym hotelu koniecznie zaglądnijcie w to miejsce i przekonacie się, co jeszcze może ono Wam zaoferować!

Muszyńskie mini zoo

Przyroda

Mini zoo na Zapopradziu poza ptactwem wodnym i lądowym zamieszkują wiewiórki amerykańskie, alpaki oraz daniele, w tym rzadki okaz – daniel biały. Mini zoo jest ogólnodostępne, a jego lokatorów pomaga dobierać miastu krakowskie zoo. Wszystkie zwierzęta otoczone są stałą opieką – tak, by były zdrowe, zadbane i szczęśliwe.

Wieża widokowa w koronach drzew

Przyroda

Wśród lasów pasma Jaworzyny Krynickiej powstała pierwsza w Polsce wieża widokowa w koronach drzew o unikalnej konstrukcji drewnianej. Na wieżę można się dostać nowoczesną, 6 osobową kolejką krzesełkową Doppelmayr, wyposażoną w osłony przeciwwiatrowe lub wejść spacerem utwardzoną, widokową drogą. Do wieży prowadzi ścieżka w koronach drzew. Ten wyjątkowy projekt ma szansę stać się jedną z głównych atrakcji regionu.

Fotografia: Wieża Widokowa w Krynicy Zdroju

Platforma widokowa na Jaworzynie Krynickiej

Przyroda

Platforma Widokowa 360° ze zjeżdżalnią o długości 22 metrów oraz lunetami obserwacyjnymi skierowanymi w 4 strony powstała na szczycie Jaworzyny Krynickiej. To najwyższy punkt widokowy okolicy, z którego można podziwiać Beskid Niski (Podgórze Ciężkowickie, Dynowskie), Bieszczady, Połoninę Rivną (Ukraina), Góry Czerchowskie (Słowacja), Tatry Niżne oraz Wysokie z najwyższym szczytem Słowacji – Gerlachem, Tatry Bielskie, Zachodnie oraz Małe Pieniny.

Foto: Kolej Gondolowa Jaworzyna Krynicka

Punkty widokowe

Przyroda

Przemierzając (pieszo, konno, na rowerze) okolice naszego hotelu warto zatrzymać się na chwilę, by delektować się pięknymi widokami. Najciekawsze podziwiać można z wieży widokowej w Ogrodach Sensorycznych, Baszty (ruiny zamku w Muszynie), Bacówki nad Wierchomlą, Jaworzyny Krynickiej (1114 m. n.p.m.) oraz Góry Parkowej.

Wody mineralne Muszyny

Przyroda

Największym skarbem uzdrowiska są naturalne wody mineralne. Najbardziej rozpoznawalną woda Muszyny jest "Muszynianka". Wody spożywać można w pijalniach całorocznych ("Antoni", "Cechini", "Milusia"), sezonowych ("Anna", "Grunwald", "Józef") lub z licznych ogólnodostępnych źródeł. Również na terenie kilku obiektów - w tym naszego hotelu - znajdują się źródełka wody mineralnej.

Wody mineralne Krynicy-Zdrój

Przyroda

Największym bogactwem naturalnym Krynicy są lecznicze wody mineralne: Jan, Józef, Mieczysław, Słotwinka, Tadeusz, Zdrój Główny, Zuber. Ich walory smakowe można poznać w ogólnodostępnych pijalniach: "Głównej" na Deptaku, "Mieczysława" w Starym Domu Zdrojowym, "Jana" u stóp Góry Parkowej oraz "Słotwinki" w Parku Słotwińskim. Najbardziej rozpoznawalną woda mineralną Krynicy jest "Kryniczanka" pochodząca ze Zdroju Głównego.
Fotografia: www.krynica-zdroj.pl

Miodowa stolica kraju - Kamianna

Przyroda

Pszczelarstwo w Kamiannej tradycją sięga do przepowiedni z przed wieków, która mówi, że na tej ziemi złoto będzie rodzić się na kamieniu. Tym złotem jest oczywiście miód spadziowy, który tu powstaje głównie z drzew jodły. Zwiedzając pasiekę "Barć" im. ks. dr. Henryka Ostacha można zaobserwować ciekawe życie społeczności pszczelarskiej, posmakować miodów, a następnie zaopatrzyć się w ten skarby natury kupując przepustkę do zdrowia.
Fotografia: www.kamianna.pl