Hotel Activa

Przyroda

Ogrody biblijne

W Muszynie zobaczyć można największy ogród biblijny w Polsce. Ogród podzielony jest na pięć części: Ogród Historii Zbawienia, Ogród Krajobrazów Biblijnych, Winnica Pańska i Nauka Proroków, Dziecięcy Ogród Biblijny oraz Ogród dla Zakochanych. To miejsce medytacji, modlitwy, dialogu religijnego oraz wypoczynku.

Ogrody sensoryczne

Jeśli szukasz wyjątkowego miejsca do relaksu, spacerów i odkrywania natury na nowo – koniecznie odwiedź ogrody sensoryczne w Muszynie. Ogrody sensoryczne, zwane także ogrodami zmysłów, zaprojektowane są tak, aby w sposób zintensyfikowany i celowy oddziaływać na wszystkie nasze zmysły: wzrok, węch, słuch, dotyk i smak. Muszyńskie ogrody sensoryczne to największe tego typu ogrody w Polsce.

Ogród grecki

Wystarczy jeden spacer, by się zakochać w tym miejscu! Ogrody wzorowane są na ogrodach antycznej Grecji i Rzymu. Znajdziemy tu kolumny, altany, rzeźby greckich bóstw i muz oraz miejsca magiczne, takie jak ogrodowa fontanna, do której wrzuca się monetę, co zapewnić ma uśmiech fortuny bogów.

Ogród baśni i legend

To ogród inny niż wszystkie. I rzeczywiście, po przekroczeniu bramy wejściowej mamy wrażenie, że wkraczamy w świat magicznych postaci i zagadek, których odkrywanie jest świetną zabawą dla całej rodziny. Tematyka ogrodu poświęcona jest tajemniczemu światowi muszyńskich baśni i legend. Na terenie ogrodu zobaczyć można chatę czarownicy, która w XVIII została stracona na miejscowym rynku, jaskinie zbójników oraz tzw. suchy strumyk, a właściwie samo koło młyńskie, bo strumyk według podań zabrał diabeł. Brzmi ciekawie, prawda?

Wieża widokowa w koronach drzew

Wśród lasów pasma Jaworzyny Krynickiej powstała pierwsza w Polsce wieża widokowa w koronach drzew o unikalnej konstrukcji drewnianej. Aby dotrzeć pieszo na na wieżę, masz do wyboru kilka malowniczych tras o różnym stopniu trudności. Jeśli nie chcesz iść pieszo, możesz skorzystać z 6-osobowej kolejki krzesełkowej. Do wieży prowadzi ścieżka w koronach drzew. To ponad kilometr drewnianych pomostów i platform zawieszonych na wysokości kilku metrów nad ziemią, które prowadzą przez las. Spacerując tą ścieżką, możesz obserwować przyrodę z zupełnie nowej perspektywy — z poziomu koron drzew.

Fotografia: wiezawidokowa.pl/krynica-zdroj/

Wieża widokowa na górze Malnik

Jedno jest pewne, ta atrakcja dostarcza pięknych widoków. Z 40 metrowej wieży można podziwiać panoramy Tatr Słowackich, Jaworzynę Krynicką, wieżę widokową na Radziejowej czy szczyt Pienin. Na szycie wieży znajdziecie plansze z panoramami i opisami poszczególnych widoków. Atrakcja jest ogólnodostępna i bezpłatna.

Platforma widokowa na Jaworzynie Krynickiej

Platforma Widokowa 360° ze zjeżdżalnią o długości 22 metrów oraz lunetami obserwacyjnymi skierowanymi w 4 strony powstała na szczycie Jaworzyny Krynickiej. To najwyższy punkt widokowy okolicy, z którego można podziwiać Beskid Niski (Podgórze Ciężkowickie, Dynowskie), Bieszczady, Połoninę Rivną (Ukraina), Góry Czerchowskie (Słowacja), Tatry Niżne oraz Wysokie z najwyższym szczytem Słowacji – Gerlachem, Tatry Bielskie, Zachodnie oraz Małe Pieniny.

Fotografia: jaworzynakrynicka.pl

Punkty widokowe

Przemierzając okolice naszego hotelu warto zatrzymać się na chwilę, by delektować się pięknymi widokami. Najciekawsze panoramy podziwiać można z tarasu i wierzy widokowej na muszyńskim ZAMKU, wieży widokowej w Ogrodach Sensorycznych, Bacówki nad Wierchomlą oraz ze szczytu Jaworzyny Krynickiej (1114 m. n.p.m.) i Góry Parkowej.

Mini ZOO

Mini ZOO na Zapopradziu poza ptactwem wodnym i lądowym zamieszkują wiewiórki amerykańskie, alpaki oraz daniele, w tym rzadki okaz – daniel biały. ZOO jest ogólnodostępne, a jego lokatorów pomaga dobierać miastu krakowskie ZOO.

Rezerwat „Las Lipowy Obrożyska”

W odległości zaledwie 2 km od centrum Muszyny, na ponad 100 ha, rozciąga się rezerwat zwany „Las Lipowy Obrożyska”. Jest to największe w Europie naturalne skupisko lipy drobnolistnej liczącej sobie prawie 200 lat. Przez cały rezerwat prowadzi ponad 4 km ścieżka dydaktyczna z siedmioma przystankami tematycznymi.

Mofeta

Okolice naszego hotelu obfitują w przyrodnicze ciekawostki. Jedną z nich jest mofeta - pomnik przyrody nieożywionej im. Prof. Henryka Świdzińskiego. Mofety (powierzchniowe ekshalacje gazowe) to miejsca gdzie ze szczelin w ziemi wydobywają się – z charakterystycznym bulgotem – pęcherzyki dwutlenku węgla. Na wyjątkowo atrakcyjną wizualnie oprawę mofet wpływa bulgoczące rdzawo-pomarańczowe błoto, które kontrastuje z porastającą je intensywnie zieloną roślinnością. Musisz to zobaczyć!

Czarna młaka

Ten niezwykły pomnik przyrody to urokliwy staw górski pochodzenia naturalnego o powierzchni 0,3 ha i głębokości ponad 2 metrów. Brzegi stawu są grząskie, a lustro wody ciemne i pokryte kożuchami glonów. Na miejscu postawiono tablicę informacyjną, ławeczki oraz pomost ułatwiający obserwację unikalnych roślin bagiennych i torfowiskowych.

Tężnia solankowa

W ogrodach tematycznych na Zapopradziu powstała zewnętrzna tężnia solankowa. Tężnia otwarta jest przez całą dobę, 7 dni w tygodniu i jest darmowa. Znajdziecie ją pomiędzy Ogrodem Greckim a mini zoo. Jak korzystać z tężni solankowej? To bardzo proste. Wystarczy usiąść na ławeczce lub spacerować wokół kolumny tężni i oddychać pełną piersią. Gwarantujemy, że jest to niesamowicie relaksujące doświadczenie.

Wody mineralne

Największym skarbem uzdrowiska są naturalne wody mineralne. Najbardziej rozpoznawalną woda Muszyny jest "Muszynianka". Wody spożywać można w pijalniach całorocznych ("Antoni", "Cechini", "Milusia"), sezonowych ("Anna", "Grunwald", "Józef") lub z licznych ogólnodostępnych źródeł. Również na terenie kilku obiektów - w tym naszego hotelu - znajdują się źródełka wody mineralnej.

Fotografia: UMiGU Muszyna

Miodowa stolica kraju – Kamianna

Pszczelarstwo w Kamiannej tradycją sięga do przepowiedni z przed wieków, która mówi, że na tej ziemi złoto będzie rodzić się na kamieniu. Tym złotem jest oczywiście miód spadziowy, który tu powstaje głównie z drzew jodły. Zwiedzając pasiekę "Barć" im. ks. dr. Henryka Ostacha można zaobserwować ciekawe życie społeczności pszczelarskiej, posmakować miodów, a następnie zaopatrzyć się w ten skarby natury kupując przepustkę do zdrowia.

Fotografia: www.kamianna.pl