Hotel Activa

Co stworzyła natura

Bobrowisko

Przyroda

W ubiegłym roku w bliskim sąsiedztwie hotelu osiedliła się rodzina bobrów! Zwierzęta te są silnie terytorialne i należą do nielicznego grona gatunków, które potrafią przystosować otoczenie do własnych potrzeb. Do najbardziej charakterystycznych śladów funkcjonowania bobrów w środowisku należą budowane przez nie tamy i żeremia. Niestety przyczyniają się one do zalewania łąk i pól. Wiosną tego roku rodzina bobrów została odłowiona i przesiedlona.

Popradzki Park Krajobrazowy

Przyroda

Nasz hotel położony jest na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego - jednego z najstarszych parków krajobrazowych na terenie Karpat. Powierzchnia parku wynosi 54 392,7 ha z czego ok. 70% powierzchni stanowią lasy. Popradzki Park Krajobrazowy jest jednym z najbogatszych przyrodniczo i najpiękniejszych krajobrazowo terenów Polski. Spotkać tu można m. in. bociana czarnego oraz niedźwiedzie brunatne.
Fotografia: www.zpkwm.pl

Rezerwat „Las Lipowy Obrożyska”

Przyroda

W odległości zaledwie 2 km od centrum Muszyny, na ponad 100 ha, rozciąga się rezerwat zwany „Las Lipowy Obrożyska”. Jest to największe w Europie naturalne skupisko lipy drobnolistnej liczącej sobie prawie 200 lat. Przez cały rezerwat prowadzi ponad 4 km ścieżka dydaktyczna z siedmioma przystankami tematycznymi.

Mofeta

Przyroda

Okolice naszego hotelu obfitują w przyrodnicze ciekawostki. Jedną z nich jest mofeta - pomnik przyrody nieożywionej im. Prof. Henryka Świdzińskiego. Mofety (powierzchniowe ekshalacje gazowe) to miejsca gdzie ze szczelin w ziemi wydobywają się – z charakterystycznym bulgotem – pęcherzyki dwutlenku węgla. Na wyjątkowo atrakcyjną wizualnie oprawę mofet wpływa bulgoczące rdzawo-pomarańczowe błoto, które kontrastuje z porastającą je intensywnie zieloną roślinnością. Musisz to zobaczyć!

Czarna młaka

Przyroda

Ten niezwykły pomnik przyrody to urokliwy staw górski pochodzenia naturalnego o powierzchni 0,3 ha i głębokości ponad 2 metrów. Brzegi stawu są grząskie, a lustro wody ciemne i pokryte kożuchami glonów. Na miejscu postawiono tablicę informacyjną, ławeczki oraz pomost ułatwiający obserwację unikalnych roślin bagiennych i torfowiskowych.
Fotografia: UMiGU Muszyna

Co stworzył człowiek

Ogrody sensoryczne

Przyroda

Ogrody sensoryczne, zwane także ogrodami zmysłów, zaprojektowane są tak, aby w sposób zintensyfikowany i celowy oddziaływać na wszystkie nasze zmysły: wzrok, węch, słuch, dotyk i smak. Muszyńskie ogrody sensoryczne to największe tego typu ogrody w Polsce. Podzielone są na siedem stref: zdrowia, dotykową, smakową, zapachową, wzrokową, słuchową i dźwiękową.
Fotografia: UMiGU Muszyna

Magiczny ogród

Przyroda

Magiczny ogród do złudzenia przypomina ogrody greckie. Na powierzchni ponad 27 tys. m² rozmieszczone są figury przedstawiające muzy, pory roku oraz bogów greckich. Można tu znaleźć miejsca magiczne, takie jak staw złotej rybki, której powierzyć można najskrytsze marzenia czy ogrodową fontannę, do której wrzuca się monetę co zapewnić ma uśmiech fortuny bogów.
Fotografia: UMiGU Muszyna

Ogrody biblijne

Przyroda

W Muszynie zobaczyć można największy ogród biblijny w Polsce. Ogród podzielony jest na pięć części: Ogród Historii Zbawienia, Ogród Krajobrazów Biblijnych, Winnica Pańska i Nauka Proroków, Dziecięcy Ogród Biblijny oraz Ogród dla Zakochanych. To miejsce medytacji, modlitwy, dialogu religijnego oraz wypoczynku.

Ogród baśni i legend

Przyroda

Tematyka ogrodu poświęcona jest tajemniczemu światowi muszyńskich baśni i legend. Na terenie ogrodu zobaczyć można chatę czarownicy, która w XVIII została stracona na miejscowym rynku, jaskinie zbójników oraz tzw. suchy strumyk, a właściwie samo koło młyńskie, bo strumyk według podań zabrał diabeł.
Fotografia: UMiGU Muszyna

Park Światła

Przyroda

Na Górze Parkowej powstał Park Światła! Z 50 tysięcy światełek utworzono unikatowe rzeźby świetlne, których magia przenosi nas wprost do bajkowej krainy, dostarczając cudownych wrażeń. Wśród błyszczących instalacji świetlnych można spotkać narciarza i łyżwiarkę, sanie z parą koni czy dzbanuszek z wydłużonym dzióbkiem służący do picia wody mineralnej.
Fotografia: www.pkl.pl/gora-parkowa/parkowa.html

Wieża widokowa w koronach drzew

Przyroda

Wśród lasów pasma Jaworzyny Krynickiej powstała pierwsza w Polsce wieża widokowa w koronach drzew o unikalnej konstrukcji drewnianej. Na wieżę można się dostać nowoczesną, 6 osobową kolejką krzesełkową Doppelmayr, wyposażoną w osłony przeciwwiatrowe lub wejść spacerem utwardzoną, widokową drogą. Do wieży prowadzi ścieżka w koronach drzew. Ten wyjątkowy projekt ma szansę stać się jedną z głównych atrakcji regionu.

Platforma widokowa na Jaworzynie Krynickiej

Przyroda

Platforma Widokowa 360° ze zjeżdżalnią o długości 22 metrów oraz lunetami obserwacyjnymi skierowanymi w 4 strony świata to nowa atrakcja w naszym regionie powstała na szczycie Jaworzyny Krynickiej. To najwyższy punkt widokowy okolicy z którego można podziwiać Beskid Niski (Podgórze Ciężkowickie, Dynowskie), Bieszczady, Połoninę Rivną (Ukraina), Góry Czerchowskie (Słowacja), Tatry Niżne oraz Wysokie z najwyższym szczytem Słowacji – Gerlachem, Tatry Bielskie, Zachodnie oraz Małe Pieniny.

Punkty widokowe

Przyroda

Przemierzając (pieszo, konno, na rowerze) okolice naszego hotelu warto zatrzymać się na chwilę, by delektować się pięknymi widokami. Najciekawsze podziwiać można z wieży widokowej w Ogrodach Sensorycznych, Baszty (ruiny zamku w Muszynie), Bacówki nad Wierchomlą, Jaworzyny Krynickiej (1114 m. n.p.m.) oraz Góry Parkowej.