Hotel Activa

Jak w lesie nie zabłądzić?

Każdy kawałek lasu, jak się okazuje, jest dokładnie sklasyfikowany, podzielony na sektory czyli leśne oddziały. Każdy oddział ma swój numer identyfikacyjny zaznaczony na mapie obszaru. Widzimy takie numery na betonowych słupkach w południowo zachodnim końcu. Jak się zgubimy należy kierować się w jednym kierunku a na pewno dotrzemy do tzw linii oddziałowej.

Jeżeli mam mapę i kompas to wiem, że wskazówki kompasu układają się w linii północ południe. Strzałka czerwona zawsze pokazuje północ. Układamy mapę tak, aby jej brzeg leżał równolegle do wskazówek kompasu, a jego czerwona strzałka wskazywała górę mapy. Jeżeli wcześniej zaznaczyliśmy na mapie skąd wyruszyliśmy to już łatwo trafimy w to samo miejsce.

Jeżeli masz odbiornik GPS wdrap się na wzgórze tak aby złapać zasięg i podaj koordynaty odpowiednim służbom.

Niektóre nadleśnictwa udostępniają specjalne mapy na smartfony. Tak naprawdę wystarczy nam odpowiednia aplikacja, która po zapisaniu w pamięci naszego telefonu z GPS-em nie wymaga dostępu do Internetu. Pozostaje nam wgrać pobraną "paczkę" do aplikacji, włączyć GPS i możemy ruszać w teren. O darmową aplikację "mLas mini" firmy TAXUS pytajcie w nadleśnictwie, na teren którego zamierzacie się wybrać.

Przed wyruszeniem w teren warto również spisać numer telefonu nadleśnictwa, na terenie którego się znajdujemy, który podajemy poniżej:

Nadleśnictwo Piwniczna
ul. Zagrody 32
33-350 Piwniczna Zdrój

(18) 446-52-76, (18) 446-40-26
(18) 446-41-94

Nadleśniczy
Stanisław Michalik
(18) 449-59-32
664-094-880

Informacje zebrano ze strony: www.lasy.gov.pl